Svrha analize
Rezultati analize koristit će se za davanje smjernica za stvaranje pristupačnijih turističkih atrakcija, ali i podizanje javne svijesti o važnosti pristupačnosti turizma.
Analiza 100 turističkih atrakcija
Analizom je obuhvaćeno 100 turističkih atrakcija koje su po namjeni razvrstane u kategorije; gradski objekti, sakralni objekti, kulturna baština, prirodna baština, imanja, proizvođači vina i mesnih delicija, iznajmljivači privatnog smještaja, seljačka domaćinstva, hotelski smještaj i ugostiteljski objekti.
Pristupačnost na svim razinama
Analizom je utvrđeno koliko su turističke atrakcije prilagođene potrebama slijepih i slabovidnih osoba, gluhih i nagluhih osoba, teže pokretnim i nepokretnim osobama, osobama s intelektualnim teškoćama, ali i osobama s alergijama i respiratornim problemima. Za svaku od turističkih atrakcija, napravljena je detaljna analiza njenog vanjskog okruženja, unutrašnjosti objekata te informacijske i komunikacijske pristupačnosti.
Izazovi za osobe s invaliditetom
Analiza turističkih atrakcija pokazala je da se osobe s invaliditetom pri obilasku turističkih aktrakcija susreću s nizom izazova, zbog kojih nisu u mogućnosti ravnopravno uživati u turističkoj ponudi. Uočeni nedostatci odnose se kako na fizičku neprilagođenost okruženja i unutrašnjosti objekata, tako i na poteškoće pri dolasku do važnih informacija.
Najčešće uočeni nedostatci odnose se na:
Otežani pristup za osobe u invalidskim kolicima
Manjak sadržaja za osobe sa senzornim oštećenjima
Nepostojanje asistivnih tehnologija za snalaženje u prostoru
Neprikladan razmještaj u sobama i kupaonicama
Digitalno nepristupačne web stranice atrakcija
Mal broj potpuno pristupačnih soba
Volja za poboljšanjem ponude postoji
Najpozitivnija spoznaja koja je proizašla iz analiza je da volja za poboljšanjem pristupačnosti turističkih atrakcija za osobe s invaliditetom postoji jer je većina ispitanika izjavila da su spremni za dodatnu edukaciju, ali i iskorištavanje mogućnosti sufinanciranja za prilagobu objekata osobama s invaliditetom.